Drukuj

100.lecie Objawień Matki Bożej w Fatimie

Opublikowano w News

100 lecie Objawien MB Fatimskiej m

Maryja na ulicach Gorzowa

- Jej serce jest stale otwarte dla nas pod warunkiem, że nie będziemy próbowali tego serca przekupić czy sfałszować - mówił bp Tadeusz Lityński.

W Gorzowie Wlkp. 13 maja odbyły uroczystości związane z przypadającą w tym roku 100. rocznicą objawień fatimskich. Ale gorzowianie polecają się Maryi nie tylko od święta. To była już dwunasta modlitwa za miasto.

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek od wieczornej Mszy św. w kościele ojców kapucynów. Później wierni, niosąc figurę Matki Bożej Fatimskiej, przeszli ulicami miasta do katedry. Tam odbyło się całodobowe czuwanie wszystkich parafii gorzowskich i grup duszpasterskich.

Natomiast w sobotę wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Po niej odbyła się procesja z figurą Maryi do amfiteatru, gdzie odprawiono Nabożeństwo Majowe i zawierzono miasto Matce Bożej. Fatimskiej.

W homilii biskup podziękował wspólnotom parafialnym za odpowiedź na fatimskie wezwanie Maryi. – Faktycznie, postępująca zeświecczenie Europy, uderza w same fundamenty chrześcijańskiego społeczeństwa. Z jednej strony wielu ludziom wydaje się, że Boga do niczego nie potrzebują. Z drugiej zaś strony istnieje realne zagrożenie wojną. Matka Boża w Fatimie, mówiła o tym wszystkim – mówił bp Lityński.

- Dlatego i dziś zadaniem naszym jest angażować się w to, o co Ona prosiła. Nade wszystko w prowadzeniu ludzi do Boga. Aby serca tych, którzy Boga odrzucili, do Niego powróciły. To właśnie na tym polega obiecane zwycięstwo Niepokalanego Serca Maryi. Faktycznie w Orędziu Fatimskim widzimy ogromną troskę Maryi o zbawienie dusz - kontynuował.

- Błąd w naszej pobożności Maryjnej polega na tym, że z tego kultu chcemy zrobić kramik, gdzie dłuższą lub krótszą modlitwą można zapłacić za zdrowie, powodzenie, wybawienie z kłopotu. Zdobądźmy się na odwagę i wypędźmy z naszej duszy pogańskiego handlarza. Nauczmy się nie odrywać nabożeństwa do Niepokalanego Serca od praktyki życia. Nauczmy się opierać swoje życie na kulcie Maryi i zaufaniu do Niej. Jej serce jest stale otwarte dla nas pod warunkiem, że nie będziemy próbowali tego serca przekupić czy sfałszować. Zacznijmy Maryję traktować tak jak traktujemy czy traktowaliśmy nasze matki. Zacznijmy szanować Jej cichą obecność na drogach naszego życia, nic w zamian nie chcąc. Ona zresztą tak jak nasze mamy będzie wiedziała, kiedy i czego nam potrzeba - podkreślił pasterz diecezji.
W Gorzowie Wlkp. 12 i 13 maja odbyły uroczystości związane z przypadającą w tym roku setną rocznicą objawień fatimskich. Ale gorzowianie polecają się Maryi nie tylko od święta. To była już dwunasta modlitwa za miasto.

Żródło

Gorzów Wlkp.: obchody setnej rocznicy objawień fatimskich

Mszą św. u kapucynów w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki oraz procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i nocnym czuwaniem rozpoczęły się 12 maja obchody setnej rocznicy objawień fatimskich.

W katedrze odbyło się całodobowe czuwanie modlitewne wszystkich parafii gorzowskich i grup duszpasterskich.

Dzisiaj 13 maja o godz. 18.00 w gorzowskiej farze odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bpa Tadeusza Lityńskiego. Po Eucharystii, ulicami miasta wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej do Amfiteatru Miejskiego Centrum Kultury, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo majowe, zawierzenie miasta Gorzowa Wlkp. Matce Bożej, a na zakończenie odbędzie się koncert muzyczny.

Obok mieszkańców Gorzowa w uroczystości udział wezmą m.in władze miasta, radni, organizacje i stowarzyszenia, szkoły, Poczty Sztandarowe. Organizatorzy proszą wiernych o udekorowania okien i balkonów na trasie przejścia procesji. Przypominają także o wzięciu ze sobą różańców.

W 1996 r. w dziesiątą rocznicę cudownego ocalenia św. Jana Pawła II przed śmiercionośną kulą, gorzowscy radni oddali w opiekę Matce Bożej Fatimskiej swoje miasto. Rok po zawierzeniu papież przybył do Gorzowa. Kilka miesięcy później radni Marek Surmacz i Tadeusz Horbacz przywieźli z Fatimy kopię Figury Matki Bożej. Przy świątyni wybudowana została kaplica dla Figury Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół św. św. Antoniego i Stanisława przy Placu Staromiejskim jest jednym z cennych zabytków Gorzowa. Mieszkańcy mówią o nim „Biały Kościół”.

Żródło

Foto: br. Paweł Gondek OFMCap

 

Adres

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Antoniego Padewskiego
i Św. Stanisława Kostki

Pl. Staromiejski 1
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. +48 (95) 722 34 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Msze Święte

W niedziele
7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dzieci), 13.00 (suma), 15.30, 18.00
 
Dni powszednie:
7.00, 8.30, 15.30, 18.00
Po Mszy o g. 15.30 adoracja Najśw. Sakramentu

Kancelaria Parafialna

Wtorek: 9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Środa:   9.00 - 10.00
Piątek:  9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 10.00

W okresie wakacyjnym:
Wtorek: 16.00 - 18.00
Piatek:  16.00 - 18.00