Drukuj

Triduum w naszym Kościele

RM OFMCap włącz . Opublikowano w News

Wielki Czwartek

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadł 17 kwietnia, Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominał mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, miała miejsce szczególna Msza św. W gorzowskiej katedrze biskup diecezjalny Stefan Regmunt wraz z kapłanami z całej diecezji odprawił Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup poświęcił oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok posłużą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem w naszym kościele Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum Paschalne. Msza św. miała charakter bardzo uroczysty,  bo jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: "To czyńcie na Moją pamiątkę". Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

Mszy Świętej przewodniczyłi kazanie wygłosił o. Henryk Cieniuch, proboszcz naszej parafii.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu została odprawiana niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Po modlitwie wstępnej i odczytaniu proroctwa o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków odśpiewano opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wniesiono przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata" po czym każdy obecny w kościele mógł go adorować. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i wierni otrzymali Jezusa Chrystusa w Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym tronie ustawionym nad Grobem Pańskim wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Gajewski.

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęła liturgia światła o godz. 20.00. Paschał zapalony od pobłogosławionego ognia, został wniesiony do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalili od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet - odśpiewany przez o. Tomasza Medrka.
Dalsza część liturgii paschalnej to była refleksja nad czytaniami przeplatane psalmami. Przypomniały one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata. Tej nocy powrócił po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew "Alleluja". Ojciec Proboszcz dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią.

Liturgii Nocy Paschalnej przewodniczył o. Ryszard Matyka

Adres

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Antoniego Padewskiego
i Św. Stanisława Kostki

Pl. Staromiejski 1
66-400 Gorzów Wielkopolski

tel. +48 (95) 722 34 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Msze Święte

W niedziele
7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dzieci), 13.00 (suma), 15.30, 18.00
 
Dni powszednie:
7.00, 8.30, 15.30, 18.00
Po Mszy o g. 15.30 adoracja Najśw. Sakramentu

Kancelaria Parafialna

Wtorek: 9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Środa:   9.00 - 10.00
Piątek:  9.00 - 11.00 i 16.00 - 18.00
Sobota: 9.00 - 10.00

W okresie wakacyjnym:
Wtorek: 16.00 - 18.00
Piatek:  16.00 - 18.00